Kominki i parapety – co warto wiedzieć?

Ices Ices

Każdy przyszły posiadacz kominka, powinien przede wszystkim zaczerpnąć co nieco wiedzy na temat jego budowy. To co powinno również być istotne dla osób decydujących się na instalacje kominka w domu to jakie mamy opcje. Na początek zacznijmy od budowy tradycyjnego kominka zasilanego na opał typu drewno.

Parapety i kominki – kilka ważnych kwestii

parapetZ pewnością można powiedzieć, że przypominają one domowe ognisko, ich głównym elementem w związku z tym jest palenisko z wkładem kominkowym, zamkniętym za pomocą obudowy boków paleniska, którą najczęściej stanowi żeliwna rama z szklaną szybą. Wszystko to umieszczone jest na cokole, i postawie. Na górze kominki zwykle mają obudowę wykonaną z płyty gipsowo-kartonowej, przykręconej do stelaża z profili stalowych. Na takich obudowach montowane są kratki wentylacyjne. Często jednak materiałem stosowanym na wykonanie obudowy wokół paleniska, zwłaszcza gdy w domu już mamy np. parapety-Poznań z kamienia czy schody kamienne, jest marmur. Innym rozwiązaniem jest np. obudowa z kafli, wielkogabarytowych o różnych kolorach. Często możemy również się spotkać z paleniskiem wbudowanym w ścianę, gdzie obudowę zewnętrzną paleniska stanowi tylko stalowa rama z otwieraną szybą. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są kominki otwarte, które głównie stanowią element dekoracyjny, jednak ich efektywność grzewcza jest niewielka ponieważ ciepło uchodzi poprzez dach, okna, parapety i komin.

Poza tym mamy bardziej efektowną jeżeli chodzi o grzanie wersję czyli kasety kominkowe. Następnie do wyboru producenci kominków oferują również kominki z wkładem kominkowym, współpracujące z instalacją wodną centralnego ogrzewania czyli wkład z płaszczem wodnym, bądź z systemem powietrznym.